Külföldről támadják a Mandinert, amióta feltártuk, hogy halálra vertek egy kényszersorozott magyar állampolgárt az ukrán toborzók

Az informatikai támadás elhárításán kollégáink folyamatosan dolgoznak.

Christophe Castaner francia belügyminiszter szerint minden arra utal, hogy „radikális elemek” mozgósítanak a sárgamellényesek újabb országos szombati tüntetőnapján, s ez indokolja a maximális készültséget.
„Az elmúlt három hétben egy szörny született, amely elszabadult a teremtőitől” – fogalmazott pénteki sajtótájékoztatóján Christophe Castaner francia belügyminiszter, aki a jog tiszteletben tartását kérte mindenkitől. Jelezte, hogy a rendelkezésre álló titkosszolgálati információk alapján „radikális elemek, felbujtók ismét mozgósítanak" az előző szombati tüntetéshez hasonlóan. A hatóságok "csak néhány ezer emberre számítanak Párizsban, de közöttük ultraerőszakos emberek lesznek” – tette hozzá Castaner.
Múlt szombaton 3 ezer radikális tiltakozó ultrajobboldali és ultrabaloldali szélsőségesekkel együtt barikádokat emelt, gépkocsikat borogatott és gyújtott fel, a fővárosba érkező külvárosi fiatalok pedig üzleteket fosztogattak. A több száz őrizetbe vett elsősorban a rendőrökre támadók közül került ki, a rongáló randalírozókhoz nem nyúltak a hatóságok, elkerülendő a súlyosabb sérüléseket. Sajtóértesülések szerint szombaton a rendőrök nem sorfalat fognak állni, hanem mozgékonyabbak lesznek, hogy hatékonyabban oszlassák a rendbontásra készülőket, akik múlt szombaton kisebb csoportokban nagyon gyorsan közlekedtek a városban, így több összecsapásra is lehet számítani, miután a politikai utasítás szerint a rendőrök minden rendbontást a csírájában próbálnak majd elfojtani.
Christophe Castaner elmondta: a szociális mozgalomban már csak egy kisebbség, mintegy 10 ezer ember folytatja országszerte a tüntetéseket. „Tízezer ember nem a nép, ez nem Franciaország, ez egy törpekisebbség” – hangsúlyozta a belügyminiszter, hozzátéve, hogy ebben a kisebbségben vannak „békés és jóindulatú emberek, de olyanok is, akik radikalizálódtak, akiket elragadott az erőszak és a gyűlölet, amelyet szélsőséges csoportok és mindenféle összeesküvők kihasználnak”. Megerősítette, hogy 89 ezer biztonságit mozgósítanak Franciaország-szerte, Párizsban 8 ezer rendőr lesz készenlétben, és az utcákra vezénylik a csendőrség tucatnyi páncélozott járművét is.
„Ez nem a hadsereg, nem tankok lesznek kint, hanem a csendőrség páncélosai, amelyekkel szét lehet tolni a barikádokat” – mondta a belügyminiszter. Szombaton a legjelentősebb múzeumok, a Louvre, az Orsay, a Pompidou központ zárva lesznek, nem látogatható az Eiffel-torony, elmarad az előadás az Operában. Több sporteseményt is lemondtak, a belvárosi üzletek kirakatait elbarikádozták. A közösségi oldalakon a sárgamellényesek egyértelműen rendszerváltást és Emmanuel Macron államfő távozását sürgetik, aki a múlt hétvégi zavargások óta nem szólalt meg, és kormánypárti képviselők szerint csak a jövő hét elején fog. A múlt szombati párizsi zavargásokat követően a francia kormány eleget téve a sárgamellényes mozgalom legfőbb követelésének bejelentette, hogy eltörli az üzemanyagadó jövőre tervezett emelését és életszínvonal-megőrző intézkedésekkel helyettesíti.
A másfél éve egy nagyszabású reformprogrammal megválasztott, és már a tüntetések előtt is népszerűtlen elnök „tisztában van a helyzettel és nem kíván olajat önteni a tűzre, ezért nem kíván szombat előtt beszélni” – mondta pénteken Richard Ferrand, a nemzetgyűlés elnöke. Eric Drouet, a sárgamellényes mozgalom elindítója ellen egyébként a párizsi ügyészség bűncselekmény elkövetésére történő uszítás gyanújával eljárást indított, miután szerda este a BFM hírtelevízió élő adásában azt mondta: a szombati tüntetés célja bejutni az Elysée-palotába, az elnöki hivatalba.
Amikor a műsorvezető megkérdezte Drouet-től, hogy mit csinálnak a tüntetők, ha elérik az elnöki hivatalt, a férfi azt válaszolta: hát bemegyünk. Drouet másnap egy videót posztolt a Facebook-oldalára, amelyben tagadta, hogy erőszakra szólítana fel. „Látom, hogy azt beszélik, hogy anarchista vagyok, ezért szeretném világossá tenni a helyzetet. Soha nem mondtam azt, hogy azért akarok bemenni az Elysée-be, hogy ott törjek-zúzzak, hanem azért, hogy meghallgassanak. Eddig csak két miniszterrel, a miniszterelnökkel és államtitkárokkal tudtunk beszélni, de az elnökkel nem. Vagyis inkább a jelkép miatt érdekes az egész” – mondta a sárgamellényes.
(MTI)